TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Dovolená ve Vysokých Tatrách

Květen 7, 2019 haji@post.cz 0 Komentářů

Vysoké Tatry jsou někdy označovány jako nejmenší velehory. Řada českých turistů, lyžařů a milovníků přírody je bere tak trochu za „naše“ a ráda a pravidelně se sem vrací. Vysoké Tatry jsou tak celoročním cílem dovolených, kterým tyto nádherné hory stále ještě berou dech.

Velehory hned za rohem

Vysoké Tatry mají na mapách pojmenováno několik set horských štítů, věží a dolin. Nejvyšším z nich je Gerlachovský štít vysoký 2624,4 m. Ve výši více než 2600 m nad mořem jsou vrcholy dalších devíti hor (Lomnický štít, Gerlachovská veža, Ľadový štít, Pyšný štít, Zadný Gerlach, Lavínový štít, Malý Ľadový štít, Kotlový štít a Lavínová veža).  Minimálně 2500 m dosahuje ještě dalších 16 vrcholů. Velkou pozornost přitahují také nádherné tatranské vodopády. Unikátní tatranská příroda s rostlinami a živočichy, které nenajdete nikde jinde na světě, je chráněná už od roku 1949 v Tatranském národním parku. Symbolem Tater je ohrožený kamzík horský tatranský. Při návštěvě Vysokých Tater je třeba dbát pravidla ochrany přírody a také bezpečnostní pokyny. A hlavně nezapomínat, že vysoké hory nejsou pláž a počasí se zde může během hodiny zásadně změnit. Největším rizikem je vydat se do hor bez dobré obuvi a oblečení.

Velké vyžití i mimo hory

Nádherné přírodní scenérie, čistý vzduch a majestátní hory lákají na přírodní túry či k relaxačním pobytům ve vysokohorském prostředí. Místní služby se stále zlepšují, takže si na své přijdou jak milovníci pohodlí špičkových hotelů, tak turisté, kterým stačí prostor pro stan. V zimě jsou cílem návštěvníků dobře vybavená zimní střediska, celoročně přitahují pozornost i velké akvaparky – Tatralandia v Liptovském Mikuláši a AquaCity v Popradu. Welness centra či služby ale nabízí řada hotelů a pension v celém regionu.

Nejstarší osadou Tater je Starý Smokovec, dnes součást města Vysoké Tatry, které je nejen turistickým, ale i lázeňským centrem. Spolu se Starým Smokovcem je součástí tohoto města dalších 15 osad, včetně Štrbského Plesa a Tatranské Lomnice. Ze Starého Smokovce se lanovkou dostanete na Hrebienok, z Tatranské Lomnice zase vyveze lanovka zájemce až na Lomnický štít. Skvělou základnou pro poznávání Vysokých Tater je také město Poprad. Dopravit se do Vysokých Tater můžete jak vlastním vozem, tak vlakem. V Popradu je i mezinárodní letiště, ale z ČR tam momentálně žádné přímé linky nelétají. Nabídka ubytování je bohatá jak v hlavních střediscích, tak menších osadách. Vybere si každý.

Předchozí článek

Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna