TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Lyže

Jak připravit sjezdové lyže na zimní dovolenou?

Září 11, 2019 haji@post.cz 0 Komentářů

Patříte k lidem, kteří se každoročně nemohou dočkat první sněhové pokrývky, která odstartuje zimní sezonu? Také vždycky netrpělivě očekáváte den, kdy budete moci poprvé vytáhnout sjezdové lyže a oprášit je od prachu, který se na nich během letního odpočinku usadil? V tom případě byste měli vědět, co všechno je potřeba udělat ještě před tím, než se skutečně na sjezdové lyže poprvé v sezoně postavíte!

Vytáhnout lyže ze sklepa obvykle nestačí …

Vytáhnout ze sklepa nebo tmavé komory oblíbené sjezdové lyže, sbalit potřebné vybavení a hurá na kopec – to je lákavá představa mnoha lidí, mezi které možná patříte i vy. Rok co rok čekáte na první poprašek na kopcích, kterého bude takové množství, jež vám umožní vyrazit zdolávat sjezdovky. Ještě než se tak skutečně stane, měli byste mít naprostou jistotu, že jsou vaše sjezdové lyže úplně v pořádku. Pokud totiž jejich pravidelnou kontrolu a údržbu podceníte, riskujete tak zdraví nejen své, ale i ostatních lidí na sjezdovce.

Každý rok je proto na místě nechat sjezdové lyže zkontrolovat a nechat si seřídit vázání. Je to důležité z toho důvodu, že od minulé sezony uplynulo již několik měsíců, během kterých jste mohli třeba přibrat nebo naopak zhubnout, což je fakt, který má na vázání vliv. Seřízení vázání je povinnost i v případě, kdy si na novou sezonu pořídíte nové boty.

Jak často by se měly sjezdové lyže brousit?

Zkušenější lyžaři určitě moc dobře vědí, že je potřeba před zahájením sezony nechat sjezdové lyže nabrousit. Rozdíly se také týkají skutečnosti, jestli jezdíte na umělém nebo přírodním sněhu – měli byste vědět, že technický sníh je vůči hranám na sjezdových lyžích hodně agresivní a to ještě nebyla řeč o plotnách…

TIP: Dosloužily vám vaše sjezdové lyže a poohlížíte se po nových? Nezapomeňte navštívit slevový portál Slewik.com, který vyhledává zlevněné zboží na českém internetu a díky kterému můžete ušetřit třeba i polovinu z původní cena – viz. sekce sjezdové lyže výprodej.

Pokud chcete namítnout, že časté broušení snižuje životnost sjezdových lyží a zároveň díky němu dochází i k odebírání materiálu jak z hran, tak i ze skluznice, dovolíme si oproti tomu zmínit fakt, že ke stejnému opotřebení i ztrátě materiálu dochází i při samotném lyžování. Proto zastáváme názor, že brousit lyže jednou za tři roky nebo možná i déle je hloupost. Proč? Pakliže totiž sjezdové lyže donesete do servisu až po tak dlouhé době, ubere jim broušení do požadovaného úhlu mnohem více materiálu, nežli kdybyste lyže do servisu nosili pravidelně jedenkrát ročně.

Předchozí článek

Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna