TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Paříž, evropský klenot

Duben 7, 2019 haji@post.cz 0 Komentářů

Francouzská metropole je vyhledávaným turistickým cílem návštěvníků z celého světa. Město nad Seinou bývá považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Evropě.

Kudy kráčela historie

A není se tomu při množství pamětihodností co divit. Dominantou města a zároveň jeho symbolem je určitě Eiffelova věž. Její výstavba začala už v roce 1887 a pokud by se konstruktéři drželi původních plánů, ocelový gigant bychom dnes již nespatřili, původně měl totiž na svém místě stát jen 20 let.

Prim nejnavštěvovanější památky ale drží jiné slavné místo, a to katedrála Notre-Dame. Její název v překladu znamená Naše dáma a poeticky se jí také někdy přezdívá Srdce Paříže. Gotická katedrála je pokládána za jeden z nejúžasnějších příkladů architektury svého druhu. Vznikla už ve 12. století.

Slavný Vítězný oblouk upomíná na vítězství Napoleona Bonaparte v bitvě u Slavkova. Nachází se na náměstí Place Charles-de-Gaulle, a to už od roku 1836, kdy byl slavnostně dokončen. Monumentální stavba má podobu otevřené brány. Autorem jejího návrhu je Jean-François Chalgrin.

Po stopách Mony Lisy

V Paříži byste také neměli minout slavnou baziliku Sacré Coeur. Působivá stavba se nachází na vrcholku Montmartru, kde byla vystavěna teprve koncem 19. století jakožto upomínka na vojáky, kteří padli v prusko-francouzské válce. Dnes již kaple církevním účelům neslouží, protože byla v roce 1924 odsvěcena. Místo poskytuje nádherný výhled na Paříž, přestože estetické kvality samotné stavby jsou, řekněme, diskutabilní a mnozí se ji nebojí pro její zdobnost dokonce označit za kýč.

Vydat se do Paříže a nenavštívit Louvre, to znamená prakticky tady ani nebýt. Proslulé muzeum umění není ve městě ani zdaleka jediným, status toho nejznámějšího mu ale zcela nepochybně nelze upřít. Přestože na ploše muzea najdete 35 tisíc exponátů, které se zde vystavují, zůstává tím asi nejznámějším a nejvyhledávanějším obraz Mony Lisy.

Předchozí článek

Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna