TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Praha, jak ji neznáte aneb která nevšední místa navštívit?

Červen 24, 2019 haji@post.cz 0 Komentářů

Praha je velkým turistickým lákadlem především pro cizince, ale rozhodně má co nabídnout i vám. Je dost možné, že o některých zajímavostech jste neslyšeli, i když v Praze přímo bydlíte. Tohle historické město je tak zajímavé a pestré, že v něm lze pokaždé objevit něco úplně nového. Vydejte se s námi na průzkum nevšedních míst, kterým se vyhýbají davy, ale atraktivita nikoliv.

Větrný mlýn na Břevnově

Praha byla vždy spíše hostitelkou vodních mlýnů, ale měla i ty větrné. Jeden z nich se dochoval dodnes. Nachází se nad Břevnovským klášterem, jehož byl součástí. Tato ojedinělá památka je zároveň jednou z nejstarších svého druhu u nás, a přesto se o ní tak málo ví. Mlýn stával na tomto místě už v první polovině 13. století, jeho současná podoba je 1722. K mlýnu byla později přistavena i novorenesanční budova. K mlýnu se dostanete tramvají s výstupem na zastávce Větrník. Pokud si na víkend najdete nějaké levné ubytování v Praze, určitě tuto památku přidejte do svého itineráře.

Menhir v Ládevské ulici

Keltský menhir v hlavním městě? Ano, nešálí vás zrak. Říká se mu Zkamenělý slouha a nachází se v Ládevské ulici v Dolních Chabrech. Nad zemí má zhruba 160 cm, ale celkově měří něco kolem 3 metrů. Jeho stáří se odhaduje na 4 až 6 tisíc let před naším letopočtem, takže toho pamatuje už opravdu hodně. Stojí nenápadně v zástavbě rodinných domů, o jeho unikátnosti informuje pouze malá cedulka.

Zkamenělý sluha, autor: Petr Staněk, zdroj: Mapy.cz

Nejmenší dům v Praze

Tentokrát se vydáme víc do centra, konkrétně na Staré město. Pokud se na tuto památku podíváte, nejspíš vás ani nenapadne, že se jednalo o dům. Je totiž tak maličký, že by jej za dům považoval málokdo. Bývalý nevěstinec se nachází v Anežské ulici a na šířku má pouhých 2,25 metru. Dům byl postaven za účelem nabízení lechtivých služeb postaven v roce 1883, dodnes už se bohužel dochovalo jen symbolické průčelí.

Nejužší ulice

U pražských „nej“ ještě chvíli zůstaneme. A pokud se vám už nyní zdá, že všechna tato místa nelze za jeden den navštívit, ubytujte se levně v některém z pražských hostelů a užijte si zde třeba prodloužený víkend. Nejužší ulici najdete po cestě mezi Čertovkou (konkrétně stejnojmennou restaurací) a ulicí U Lužického semináře. Průchod je tak úzký, že se do uličky vejde vždy jen jeden člověk a provoz je tak řízen semafory. Zvláštní ale je, že tato kuriozita ani nemá své jméno.

Nejužší pražská ulička, zdroj: Mapy.cz

Pacoldova vápenka

Když půjdeme zase trochu dál od centra, konkrétně do Velké Chuchle, najdeme tam nejen známé dostihové závodiště, ale také velice zajímavou architektonickou památku. Pacoldova vápenka připomíná spíše hrad než to, k čemu byla určena. Pochází z druhé poloviny 19. století a v 60. letech byla prohlášena za technickou památku.

Předchozí článek

Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna