TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Side je perlou Turecké riviéry

Leden 27, 2020 haji@post.cz 0 Komentářů

Side je turecké město nacházející se v jihoturecké provincii Antalya s přibližně 11 000 obyvateli. Jedná se o oblíbené turistické letovisko.

Dostupná exotika

Kořeny tohoto města sahají až do 7. století př. n. l. Pozůstatky z dob antiky Side činí jedním z nejzajímavějších archeologických nalezišť a starověké památky tady lákají návštěvníky dodnes. Největší koncentrace pamětihodností je v centru, které se nachází na poloostrově. Dominuje jim římský amfiteátr, zvaný též Dionýsův, jež vznikl již ve 2. století. Druhou významnou památkou je Apolonův chrám.

Místní moře je také přímo předurčeno ke koupání, protože jeho voda je teplá. Pláže jsou pro svou čistotu oceněny modrou vlajkou. Celkem tu najdete tři, přičemž na hlavní pláže se soustředí většina hotelů. Všechny jsou písčité. Věnovat se v Side můžete i vodním sportům – vodnímu lyžování, potápění nebo rybaření.

Původní historické jádro se zde elegantně propojuje s moderní zástavbou. Rekreanti na městečku oceňují i jeho dobrou turistickou vybavenost. Po městě jsou roztroušeny četné obchody, v nichž určitě stojí za to si coby suvenýr z dovolené koupit tradiční kožené výrobky a šperky.

Kouzlo Orientu

A nemohli byste být v Turecku, abyste nenarazili na alespoň jedno místo, kde vám naservírují zdejší typický pokrm – kebab. Běžně se dá koupit i na ulici. Kromě masa a zeleniny je další oblíbenou surovinou turecké kuchyně i rýže. K pití se servíruje čaj.

Zázemí návštěvníkům poskytuje i nedaleké, asi 6 km vzdálené, okresní město Manavgat, do něhož zajišťuje spojení pravidelná autobusová linka. Side jakožto město v srdci oblasti zvané Turecká riviéra je také ideálním výchozím bodem pro výlety do dalších oblastí.

Průměrná teplota se v průběhu hlavní turistické sezóny pohybuje okolo 38 °C. Na dovolenou sem lze tak vyrazit i mimo období letních prázdnin. Příznivější teploty panují již v květnu a drží se až do října.

Předchozí článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna