TvojeDovolena.eu

Cestovatelský magazín s tipy na levné dovolené.

Slunce musí pokožku hladit, ne ji spálit na uhel. Jak na zdravé opálení?

Květen 7, 2019 haji@post.cz 0 Komentářů

Slunění je klíčem k pevnějšímu zdraví. Ale přemíra paprsků může naopak způsobit nepříjemné komplikace a v krajním případě zapříčinit rakovinu kůže. Předpokládáme, že jste o škodlivosti nadměrné slunění četli, ale kolik zásad skutečně dodržujete? Chcete-li si letní dovolenou užít, aniž byste byli po návratu rudí jako raci, nechte si od nás poradit.

Dodejte organismu potřebné látky

Odolnost kůže je dobré zlepšit ještě před plánovanou cestou. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamin A, případně si rovnou pořiďte balení betakarotenu. Zároveň není od věci zvýšit příjem vitamínu C a koenzymu Q. Obojí pokožku chrání před volnými radikály.

Imunitní systém, který se již potýká se spáleninou, umí velmi dobře podpořit panthenol a aloe vera. Kromě toho zajišťují potřebnou hydrataci, regeneraci kožních buněk a podporu tvorby nových. Hydrataci je možné výrazně zvýšit konopný olej.

Vyhýbejte se soláriu

Během zimy vás může solárium svádět k pravidelným návštěvám, ale jakmile chladné dny skončí, raději se opalovací kúře vyhněte. Odborníci z řad dermatologů kombinaci přirozeného a umělého záření krajně nedoporučují. Podle některých jde dokonce o zdaleka nejhorší „koktejl“, který můžete kůži namíchat.

Kvalitní „opalovák“ je základ

Základním kamenem ochrany pokožky před sluncem je aplikace dostatečného množství opalovacího krému. Vybírejte s důrazem na kvalitu a kromě adekvátního SPF faktoru (osoby světlého fototypu by měly sáhnout po padesátce) se zaměřte také na voděodolnost a adaptaci textury (ne každý krém se dobře roztírá v oblasti vousů a chloupků).

Pokud vám nevyhovuje krém, zvažte použití opalovacího oleje nebo tzv. opalovací mlhy. Bez ohledu na typ použité opalovací kosmetiky hlídejte interval, po kterém je nutné aplikaci opakovat.

Na sluníčku ve správný čas

Nemá příliš smysl, abyste svou kůži bezprostředně vystavovali nejintenzivnějšímu slunečnímu záření. V době od 11 do 15 hodin se pohybujte převážně ve stínu a rozhodně si odepřete rožnění na lehátku.

Chraňte se také oblečením

Vysoký stupeň ochrany kůže před slunečním zářením zajistí i vhodně zvolený outfit. Ideální vlastnosti má bavlna a obecně tmavé či barevné oblečení. Bílé naopak chrání méně. K dostání jsou také speciální kousky s UV filtrem.

Nezapomeňte na oči a pokožku pod vlasy

Ostré sluneční záření nedělá dobře očím – může je podráždit. Jedná se o tzv. syndrom suchého oka a projevuje se pálením, rozmazaným viděním, bolestmi a často i pocitem cizího tělesa. Většinou se s ním potýkají nositelé kontaktních čoček a osoby po operaci očí. V každém případě je na místě oči chránit pomocí slunečních brýlí.

A co se týče pokožky hlavy, pokud vám ji nechrání hustý vlasový porost, nevycházejte ven bez pokrývky.

Předchozí článek

Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna