Ultralehcí turisté nosí základní lehké turistické vybavení v batohu o velikosti denního batohu, který je udrží na dlouhé výpravě. Čtěte dále a zjistěte, jak může lehké batohové vybavení snížit celkovou hmotnost vašeho batohu.
Co je ultralehký batoh?
V ultralehkém batohu se turisté snaží co nejvíce minimalizovat váhu svého batohu, aniž by museli obětovat potřebné vybavení nebo zásoby. Dlouhá túra nebo vícedenní výlet s batohem na zádech může urazit kilometry nerovného terénu a náročné převýšení. Tato technika backcountry turismu vyžaduje každou unci úspory hmotnosti, kterou dokážete ušetřit svému tělu před extra námahou.
Ultralehký turismus může být užitečnou strategií pro uskutečnění takových túr na dlouhé vzdálenosti, jako je Pacific Crest Trail (PCT), Appalachian Trail a další vysoce náročné trasy. Je také možné si tyto vyčerpávající stezky více užít, aniž byste museli vláčet s sebou těžší tradiční batohové vybavení.
Co nosí ultralehké batohy?
Jednotliví ultralehcí turisté budou mít osobní preference, ale zde jsou některé z nejběžnějších položek, které najdete na seznamu ultralehkého batohu:
- Odolná obuv : Můžete si vybrat pár nepromokavých turistických bot, pokud plánujete přejít drsný nebo nerovný terén; nicméně většina ultralehkých batůžkářů preferuje trailové běžecké boty , které jsou lehčí. Pevný pár běžeckých bot může poskytnout některé z trakčních a vodotěsných vlastností tradičních turistických bot a zároveň vám pomůže zůstat agilní.
- Lékárnička : Vždy byste se měli připravit na nejhorší a vzít si s sebou dostatek obvazů, léků, opalovacího krému a spreje proti hmyzu, abyste byli v terénu v bezpečí. Vezměte si s sebou více zásob, než byste mohli potřebovat jen pro vaši vlastní kempovou párty. Například, i když cestujete sólo, je vhodné zabalit si dostatek zásob pro dvě osoby, protože vždy se může stát, že narazíte na zraněného, který potřebuje vaši pomoc.
- Bezrámový ultralehký batoh : Průměrná základní hmotnost ultralehkého batohu je zhruba devět liber. Většinu této celkové hmotnosti balení by měl tvořit spotřební materiál a vybavení. Prozkoumejte recenze vybavení a otestujte několik modelů balení, abyste našli odolný batoh, který bude splňovat vaše specifické potřeby a preference.
- Čelovka : Do setmění možná nenajdete vhodný kemp, mějte proto čelovku ve snadno dostupné kapse batohu. Čelovka může poskytnout hodiny světla bez použití rukou, aby se zvýšila viditelnost stezky při špatném osvětlení a snížila se pravděpodobnost, že vstoupíte do neviditelných terénních nebezpečí nebo nočních predátorů.
- Propanová kamna : Sbírání palivového dříví a rozdělávání ohně každou noc bude vyžadovat čas a energii, které možná nebudete mít po dlouhém dni pěší turistiky. Možná vám pomůže zakoupení kapesního vařiče, abyste si mohli v terénu připravit rychlá jídla. Propanové kanystry a kapesní vařiče jsou kompaktní, spolehlivé a lehké.
- Spací systém : Odpočinek je důležitým aspektem ultralehké turistiky, takže k zotavení na další den potřebujete spací pytel, pěnovou podložku nebo houpací síť. Pokud to klima a počasí dovolí, můžete snížit hmotnost balení výběrem kempingové plachty a přístřešku na spaní. Houpací sítě jsou obvykle nejlehčí možností, ale mějte na paměti, že také usnadňují ztrátu tělesného tepla po celou noc.
- Třísezónní stan : Většina stanů pro batůžkáře má nadbytečné tyče, markýzy proti dešti nebo objemné stanové kolíky. Ultralehké stany jsou minimalističtější a často obětují pohodlí a odolnost vůči povětrnostním vlivům ve svém designu, aby se minimalizovala celková hmotnost produktu.
- Trekingové hole : Tyto víceúčelové nástroje vám pomohou zlepšit rovnováhu, vyčistit cestu od husté vegetace nebo podepřít střechu plachty nebo přístřešku pro bivaky. Možná nejlepší ze všeho je, že trekové hůlky přidají vašemu nákladu malou váhu.
- Zdroj vody : Ať už dáváte přednost antimikrobiální láhvi na vodu, hydratačnímu zábalu nebo bedernímu pásu trailového běžce, musíte si přibalit nádobu na vodu, abyste zůstali během cesty hydratovaní. Hmotnost balení můžete dále snížit zakoupením filtračního systému. To vám umožní zpracovat vodu z přírodních toků a jezer, čímž se sníží množství vody, kterou musíte mezi zastávkami přenášet.
- Vodotěsná výbava do deště : Podmínky se v terénu mohou rychle změnit, takže byste se měli připravit na nejhorší scénáře, zvláště když cestujete sami na dlouhé trasy. S sebou si vezměte lehkou bundu do deště a nepromokavé vaky, aby vaše vybavení zůstalo v suchu. To také pomůže snížit vaše šance, že na stezce onemocníte.
Příprava na expedice do divočiny
Některé venkovní aktivity s sebou nesou zvýšené riziko vážného zranění. Scénáře v divočině vyžadují rozsáhlé vybavení pro přežití, mimo jiné včetně jídla, vody, map, ochranných oděvů a první pomoci spolu s duševní a fyzickou silou. Tento článek je určen pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje tvrdé dovednosti a odborné znalosti.