Ať už jste v kempu nebo se ocitnete v kritické situaci pro přežití, naučit se čistit vodu ve volné přírodě je důležitou dovedností, kterou by se měl naučit každý outdoorový nadšenec. Čtěte dále a zjistěte, jak čistit vodu ve volné přírodě pomocí sluneční destilace.

Proč je důležité čistit vodu ve volné přírodě?

Čištění vody nalezené ve volné přírodě vám umožňuje ji bezpečně konzumovat, protože proces čištění eliminuje škodlivé viry a patogeny, které by mohly způsobit onemocnění přenášená vodou. Vědět, jak čistit vodu, je cenná dovednost, kterou se musíte naučit v případě, že uvíznete v zapadákově, protože vám umožňuje zůstat bezpečně hydratovaný, což je nezbytné pro vaše přežití.

Před čištěním nebo pitím vodu vždy přefiltrujte, abyste odstranili všechny chybné nečistoty, které by mohly způsobit onemocnění.

Z bezpečnostních důvodů by začátečníci a zkušení lidé venku měli mít vždy po ruce základní nástroje pro přežití, včetně kompasu (nebo mapy), nože, startéru, lékárničky, zařízení na filtraci vody a čisticích tablet (jako jsou jódové tablety).

Filtrování vody vs. čištění vody: Jak se liší?

Filtrování vody je proces odsávání vody přes filtrační zařízení k odstranění nečistot a bakterií, které by mohly způsobit onemocnění. Standardní vodní filtry se při odstraňování nečistot z vody spoléhají na fyzické nástroje podobné sítu.

Na druhé straně čištění vody zahrnuje zavedení chemického nebo dezinfekčního prvku (jako je UV světlo nebo chemické čisticí tablety) do sklizené vody, aby se zabily škodlivé prvky, jako jsou viry a drobné mikroorganismy. Vodní filtrace odstraňuje mnoho kontaminantů, ale neodstraňuje viry a extra drobné mikroby, které jsou příliš malé na to, aby se zachytily v typickém filtru.

Jak čistit vodu ve volné přírodě

Pití kontaminované vody může vést k onemocněním přenášeným vodou, jako je giardie a úplavice, a proto je důležité čistit jakoukoli vodu sklizenou z divokého zdroje. Použijte UV světla nebo čisticí tablety, abyste zabili bakterie v jejich zásobě vody a učinili ji pitnou. Případně použijte sluneční ultrafialové (UV) paprsky k destilaci vody a odstranění patogenů. Zde je návod, jak vyčistit pitnou vodu z divoké sklizně pomocí solární dezinfekce vody:

1. Shromážděte své materiály . Nejprve budete potřebovat nádobu, jako je plechovka od kávy, skleněná láhev, nerezový hrnec nebo láhev s vodou. Čím větší je otvor vaší nádoby, tím lépe, protože ji budete používat k zachycení odpařené vody. Najděte rycí nástroj, jako je hůl, lžíce nebo hladítko, abyste udělali díru do země, a malý oblázek nebo kámen, který přitáhne kondenzaci. Ujistěte se, že máte kus plastu, nejlépe průhledný nebo průsvitný, abyste zakryli díru, kterou vykopete. Nakonec budete potřebovat nějaký vlhký organický materiál – jako rostliny nebo mech – který umístíte do blízkosti nádoby, jakmile bude v díře.

2. Vykopejte si díru . Najděte si místo s vlhkou půdou, kde je dostatek slunečního světla. Použijte svůj kopací nástroj k vykopání díry v této oblasti. Udělejte strany rovné a rovné, aby bylo snazší manévrovat s nádobou dovnitř a ven z otvoru.

3. Umístěte nádobu . Umístěte nádobu na vodu do středu otvoru a obklopte ji vlhkou hmotou, jako je mech nebo rostliny. Rostlinný materiál přitahuje vlhkost a urychluje odpařování vody.

4. Otvor zakryjte plastem . Otvor otvoru utěsněte plastem, aby odpařující se voda nemohla unikat po stranách. Plast by měl být dostatečně průsvitný, aby jím procházelo světlo. Zvažte svou plastovou plachtu kameny po jejím obvodu, aby byla napnutá. Plast zachytí vlhkost v díře a vytvoří miniskleník.

5. Na plast položte oblázek . Pomocí malého kamene nebo oblázku vytvořte ve středu plastu mírnou prohlubeň; tím se vytvoří šikmá plocha přímo nad nádobou, která bude shromažďovat vodu. Voda se odpaří a bude se shromažďovat na vnitřní straně plastu, poté odkape do vaší nádoby.

6. Vyjměte nádobu z otvoru . Po nasbírání dostatečného množství vody v nádobě ji vyjměte z otvoru.

7. Filtrujte si vodu . Filtrujte vodu pomocí zařízení na filtraci vody, abyste odstranili veškeré další nečistoty, které se mohly nashromáždit uvnitř otvoru. Destilovaná voda rychle zachytí nečistoty z povrchů střech, listů nebo kmenů stromů, proto je nezbytné skladovat destilovanou vodu v čisté nádobě přímo po destilaci. Jakmile přenesete vodu do čisté nádoby, je připravena k pití.

Jak čistit vodu ve volné přírodě převařením

Pokud víte, jak rozdělat oheň, je vaření vody účinnou metodou čištění vody. Vaření neodstraní z vody všechny znečišťující látky, ale může odstranit parazitické prvoky, jako jsou kryptosporidium a giardie. (Tablety na čištění vody jsou v tom účinnější, ale mohou zkazit chuť vody.) Nicméně v těžké situaci, kdy se počítá každá kapka, může vaření výrazně snížit množství vody, kterou musíte vypít.

Chcete-li vodu vyčistit metodou varu, nejprve založte oheň. Poté naplňte kávovou plechovku nebo ocelovou nádobu vodou a postavte ji nad plamen, dokud nedosáhne varu. Pokračujte ve vaření vody po dobu alespoň jedné minuty (nebo tří minut ve výšce 6 500 stop nebo více).

3 faktory, které je třeba vzít v úvahu při čištění vody ve volné přírodě

Při získávání pitné vody z volné přírody zvažte následující faktory:

1. Zvířata : Pokud uvidíte zvířata pít z vodního zdroje, je pravděpodobné, že z něj můžete pít i vy. Je však nezbytné vyhnout se vodě s mrtvými zvířaty nebo exkrementy, které v ní plavou, protože tyto kontaminanty pravděpodobně přenášejí viry nebo bakterie. Vyhněte se potokům nebo chatám, kde žijí bobři, protože mohou šířit giardii.

2. Barva vody : Čistá voda se nerovná pitné vodě, ale zakalená voda, zelená voda nebo plovoucí sediment jsou jasnými indikátory kontaminace. Voda znečištěná řasami nebo mastnými filmy také není pitná. Vyhněte se jakékoli vodě, která má silný zápach. Pokud si nejste jisti, zda je zákal ve vaší vodě znečištěním nebo jen nečistotou, naplňte nádobu a nechte vodu chvíli odstát, abyste viděli, zda se na dně neusadí nějaké nečistoty. Půda se ponoří do vody.

3. Zdroj vody : Jedním z nejdůležitějších prvků čištění vody je samotný zdroj vody. Zdroje sladké vody, jako jsou řeky, potoky a další zdroje tekoucí vody, lze bezpečně sbírat, zatímco stojaté vody nikoli. (Stojatá voda hostí spoustu bakterií.) Shromažďujte vodu z vyšších nadmořských výšek co nejblíže ke zdroji. Vyhněte se shromažďování vody z pastvin, protože zvířata jako bobři mohou šířit viry a bakterie.

Příprava na expedice do divočiny

Některé venkovní aktivity s sebou nesou zvýšené riziko vážného zranění. Scénáře v divočině vyžadují rozsáhlé vybavení pro přežití, mimo jiné včetně jídla, vody, map, ochranných oděvů a první pomoci spolu s duševní a fyzickou silou. Tento článek je určen pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje tvrdé dovednosti a odborné znalosti.