Pokud se chystáte na dlouhou výpravu do backcountry, znalost navigace bez technologie je jednou z nejdůležitějších dovedností pro přežití, které můžete mít. Zjistěte více o tom, jak se pohybovat v divočině pomocí kompasu, mapy, obojího nebo nic jiného než slunce.

9 částí kompasu

Kompasy se mohou na první pohled zdát složité, ale jsou jedním z nejjednodušších způsobů navigace. Pomáhají navigátorům zjistit, kterým směrem je sever, pak jih, východ a západ. Vědět, jak každá část kompasu funguje a přispívá k vašemu smyslu pro geografii, sníží vaše riziko, že se ztratíte v přírodě . Než se naučíte používat kompas, je důležité se naučit, jaké jsou jeho základní vlastnosti.

1. Základní deska : Základní deska kompasu je plastová základna pro kompas, která funguje jako rovná hrana pro měření stupnice, triangulaci a zobrazení šipky směru jízdy.

2. Pouzdro : Pouzdro spojuje váš kompas s jeho základní deskou a také obsahuje stupnicový číselník, který můžete použít k nalezení vašeho „azimutu“, což je směr, kterým byste měli cestovat označený stupni. Chcete-li to provést, vyrovnejte magnetickou jehlu směřující na sever s orientační jehlou, která by měla vždy směřovat od vašeho těla.

3. Rejstříková čára : Rejstříková čára je zářez na vnější části kroužku kompasu, který označuje vaše azimuty ve stupních.

4. Otočná luneta : Otočná luneta je umístěna na horní straně pouzdra kompasu a umožňuje upravit polohu vaší orientační šipky a magnetizované střelky.

5. Šipka jízdy : Šipka směru jízdy je součástí základní desky, která ukazuje směr, kterým budete cestovat. Ukazuje od kompasu a měl by vždy směřovat od vás, když kompas orientujete.

6. Magnetizovaná šipka : Vaše magnetická šipka používá zemský magnetický pól k nalezení magnetického severu. To se bude obvykle mírně lišit od „skutečného severu“ o několik stupňů.

7. Orientační šipka : Orientační šipka identifikuje sever a ohraničuje magnetizovanou jehlu, což je ta s červenou šipkou, která se vždy vychýlí k magnetickému severu.

8. Orientační čáry : Orientační čáry jsou umístěny po obou stranách orientační šipky. Pohybují se pomocí otočné lunety a slouží k usnadnění orientace kompasu při použití s ​​mapovou mřížkou.

9. Magnetické deklinační značky : Téměř vždy existuje rozpor mezi „skutečným severním“ pólem (což je místo, kde se setkávají podélné miny Země) a zemským magnetickým severním pólem. Rozdíl mezi těmito dvěma čísly se nazývá „deklinace“ a liší se na různých místech po celém světě. Než se vydáte na výlet do divočiny, měli byste vždy znát své stupně deklinace, protože změna o několik stupňů vás může vyvést z cesty. Některé kompasy mají deklinační stupnici, která ukazuje aktuální rozdíl ve vzdálenosti mezi magnetickým severem a skutečným severem.

Jak používat kompas

Navigace pomocí kompasu využívá magnetická pole Země k nalezení magnetického severu. Tento sever je však považován za magnetický sever a liší se od skutečného severu, což je pevný, nejsevernější bod zemské osy, kde se sbíhají čáry zeměpisné délky. Zde je návod, jak používat kompas.

  1. 1. Udržujte kompas rovně . Magnetická šipka se bude pohybovat v závislosti na tom, jak často se pohybujete, a změna polohy kompasu může ovlivnit jeho přesnost. Udržujte kompas naplocho v dlani nebo na tvrdém povrchu, abyste získali co nejpřesnější údaje.
  2. 2. Najděte si orientaci . Určete, který směr je sever, pohybem otočné lunety na kompasu, dokud se magnetická šipka nezarovná uvnitř orientační šipky. Podívejte se na své indexové čáry, abyste našli stupně, kde se nachází magnetický sever. Toto jsou vaše počáteční ložiska, která by měla být upravena pro deklinaci.
  3. 3. Upravte deklinaci . Než se vydáte na cestu, vyhledejte si konkrétní stupeň deklinace. Pokud je vaše deklinace pět stupňů východně, odečtěte to od aktuálních směrů. Pokud je pět stupňů západně, přidejte to ke svým aktuálním směrům. Získáte tak svůj skutečný sever, který můžete použít k orientaci směru své cesty.
  4. 4. Věnujte pozornost pokynům . Ciferník kompasu nastiňuje čtyři základní světové strany – sever, východ, jih a západ (obvykle zkráceně NESW) – ale ukazuje také směry mezi nimi, jako je severozápad (SZ) a jihovýchod (JV). Ujistěte se, že cestujete zamýšleným směrem, protože několik mil mimo kurz může být nebezpečné při horolezectví, turistice, horolezectví nebo cestování s batohem.
  5. 5. Zaostřete na objekty v dálce . Budete chtít neustále orientovat svůj kompas s polovzdálenými objekty, abyste udrželi svou cestu stabilní. Používejte jedinečné struktury nebo identifikační značky, které vám pomohou vykreslit cestu k cíli.

5 částí mapy

Ať už používáte atlas (který zobrazuje silnice v oblasti), topografickou mapu (která dokumentuje změny nadmořské výšky v krajině) nebo něco jiného, ​​každý typ mapy funguje z hlediska navigace podobným způsobem. Legenda mapy vám poskytne všechny informace, které potřebujete k rozpoznání jejích prvků. Některé běžné funkce většiny map zahrnují následující.

1. Klíč mapy : Klíč mapy (nebo legenda) je vizuální glosář, který vám řekne, co všechny symboly na mapě znamenají. Legenda mapy označí různé druhy silnic a stezek pomocí barevných čar, tečkovaných čar, plných čar a dalších. Klíče mapy jsou také důležité pro identifikaci dalších prvků vaší mapy, jako jsou vodní plochy, hory nebo jiné překážky, které vám mohou bránit v cestě. Obvykle se nachází v pravém dolním rohu mapy.

2. Měřítko mapy : Poměr měřítka vám ukazuje, jak měřit vzdálenost na vaší konkrétní mapě. Pokud je například měřítko mapy jeden palec na každou míli, pak se každý palec mapy rovná jedné míli. Když plánujete trasu, nezapomeňte vzít v úvahu měřítko mapy, abyste mohli odhadnout, jak daleko budete muset jít, abyste dosáhli jakéhokoli cíle.

3. Vrstevnice : Vrstevnice označují změny nadmořské výšky na topografické mapě. Čáry, které jsou blízko sebe, označují strmější změny nadmořské výšky a ty, které jsou dále, označují postupné svahy. Stupeň změny nadmořské výšky v krajině lze obvykle určit společným pohledem na měřítko mapy a vrstevnice.

4. Růžice kompasu : Mapa bude mít vždy na svém povrchu vytištěný pevný směrový kompas (obvykle ve spodní nebo horní části mapy), který vám pomůže najít světové strany a orientovat mapu.

5. Mřížka : Mřížka pomáhá čtenáři mapy určit zeměpisnou šířku a délku daného místa.

Jak používat mapu

Pokud se vydáváte na dlouhou expedici do divočiny, je důležité vědět, jak se pohybovat bez moderních technologií. Pokud nemáte přístup k GPS, použití mapy a kompasu společně je nejlepší způsob, jak zorientovat svou polohu a zjistit, kam potřebujete jet. Zde je přehled toho, jak používat mapu.

1. Orientujte svou mapu . V jednom z rohů vaší mapy by měl být vytištěný kompas, který ukazuje, kterým směrem je sever. Mapu můžete také orientovat pomocí ručního kompasu, který vám může pomoci najít magnetický sever a poté skutečný sever, který odhalí, kde se nachází jih, východ a západ.

2. Triangulujte svou aktuální pozici . Pomocí kompasu můžete pomocí orientačních bodů nebo jiných rozlišovacích prvků na mapě určovat svou aktuální polohu. Nejprve si na mapě najděte tři orientační body, které také vidíte osobně. Namiřte šipku směru jízdy na každý z těchto orientačních bodů jeden po druhém a otáčejte kompasem, abyste zjistili, kterým směrem (sever, jih, východ nebo západ) je každý z těchto orientačních bodů vzhledem k vám. Pomocí rovné hrany základové desky kompasu spojte tyto tři orientační body. Vnitřní strana trojúhelníku označuje vaši aktuální polohu.

3. Vyberte si trasu . Jakmile budete mít mapu zorientovanou a víte, kde jste, vyberte si na mapě místo, kam chcete jet. Vzdálenost do cíle můžete odhadnout pomocí měřítka mapy a podle toho si naplánovat trasu. Případně můžete svůj kompas přemístit na mapu. Nakreslete čáru mezi vaší aktuální polohou a vaším cílem tak, aby vaše „šipka směru jízdy“ směřovala k vašemu cíli. Upravte otočnou lunetu tak, aby byla magnetická šipka a orientační šipka zarovnaná, a přičtením nebo odečtením upravte deklinaci. Ujistěte se, že vaše orientační čáry jsou zarovnány s „východními“ a „západními“ liniemi vaší mapy. Indexová čára by vám měla poskytnout „orientaci“ nebo úhel, kterým by měla vaše cesta pokračovat, abyste dosáhli cíle.

4. Dávejte pozor . Jakmile se začnete pohybovat po požadované trase na mapě, často při čtení mapy kontrolujte své okolí. Pokud jste v divočině nebo v prostředí s několika charakteristickými rysy, může být snadné ztratit své místo. Pokud jste v situaci přežití, poslední věc, kterou chcete udělat, je ztrácet čas přeorientováním mapy.

3 způsoby navigace bez mapy nebo kompasu

Stále existuje několik způsobů, jak si můžete pomoci najít cestu, i když nemáte mapu nebo kompas. Zde jsou tři způsoby, jak navigovat bez mapy nebo kompasu.

1. Vytvořte statickou elektřinu . Chcete-li najít sever bez mapy nebo kompasu, potřebujete pouze šicí jehlu, neuzemněný materiál (například látku nebo gumu) a trochu vody. Potřete jehlu neuzemněným materiálem, aby se vytvořilo určité tření, a poté ji umístěte do malé loužičky vody. Když to uděláte správně, jehla se zmagnetizuje a ukáže na magnetický sever.

2. Využijte slunce . Můžete použít slunce k nalezení svého skutečného severu. Jako výchozí bod vždy slunce vychází na východě a zapadá na západě. Umístěte hůl svisle do země a poznamenejte si, kam směřuje stín. Když je slunce v poledne v nejvyšším bodě na obloze, stín bude směřovat na jih (na severní polokouli) a stíny se budou pohybovat po směru hodinových ručiček. Na jižní polokouli se stíny budou pohybovat proti směru hodinových ručiček.

3. Použijte analogové náramkové hodinky . Analogové náramkové hodinky můžete použít jako provizorní kompas k určení směru. Na severní polokouli držte hodinky naplocho s hodinovou ručičkou směřující ke slunci. Čára označující střed mezi 12 a hodinovou ručičkou vám poskytne čáru sever-jih, která vám může poskytnout přibližnou představu o vašem směru.

Příprava na expedice do divočiny

Některé venkovní aktivity s sebou nesou zvýšené riziko vážného zranění. Scénáře v divočině vyžadují rozsáhlé vybavení pro přežití, mimo jiné včetně jídla, vody, map, ochranných oděvů a první pomoci spolu s duševní a fyzickou silou. Tento článek je určen pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje tvrdé dovednosti a odborné znalosti.