Plachta je jedním z nejcennějších a nejvšestrannějších nástrojů pro přežití v inventáři batůžkářů. Čtěte dále a dozvíte se některé techniky zavěšení plachty a alternativní aplikace pro přežití pro tento kus vybavení.

Přehled použití plachty ve scénářích přežití

Plachta nebo plachta je nezbytným kusem kempingového vybavení s vysokým stupněm využití v terénu. Plachty jsou výjimečně voděodolné, a proto mohou pomoci udržet vaše vybavení, oblečení a přístřešek v suchu. Jsou také lehké, takže je lze snadno přenášet na dlouhé vzdálenosti během kempování na plachtě .

Milovníci backcountry turismu, autokempeři nebo tradiční táborníci by si měli přibalit plachtu. Tento kus vybavení pak může být připraven k nasazení v kempu nebo v případě nouze (například pokud potřebujete provizorní nosítka).

4 Použití plachty pro přežití

Nepromokavá plachta nebo plachta může sloužit jako dobrý úkryt v určitých scénářích kempování; existují však praktičtější důvody, proč si před kempem sbalit plachtu. Zde je jen několik způsobů, jak můžete použít plachtu jako nástroj pro přežití:

1. Nouzový přístřešek : Použijte plachtu a vodorovnou šňůru k vytvoření plachtového přístřešku s rámem A, který vás udrží v teple a suchu za nepříznivého počasí. Pokud se vaše plachta nachází v oblasti se silným větrem a vaše plachta nemá žádné průchodky nebo otvory pro kolíky, můžete rohy plachty přidržet velkými kameny. Plachta také poslouží jako větrolam, což může být užitečné, když se snažíte založit táborák.

2. Podlaha : Rozviňte dostatek plachty, aby zakryla stopu vašeho stanu a izolovala spodní část stanu. Tato technika využívá vaši plachtu jako další vrstvu ochrany proti zemní vlhkosti, která by jinak mohla promočit vaše spací pytle. Plachtová podlážka také odráží vaše tělesné teplo nahoru, aby vás udržela v teple a pohodlí proti studené půdě nebo vlhké vegetaci.

3. Houpací síť proti dešti : Plachta může fungovat jako dešťová muška nad vaším stanem nebo otevřená houpací síť, která vás a vaše vybavení ochrání před silným deštěm a jinými extrémními povětrnostními podmínkami. Plachtu navíc připevněte k zemi pomocí šňůr jako kotevních šňůr (lano, které připevňuje stan k zemi) nebo vytvořte odkapávací šňůry, které odvedou vodu od hromadění uvnitř vaší houpací sítě.

4. Improvizovaná nosítka : Lidé obvykle používají plachty pro jejich lehké a voděodolné vlastnosti; materiál plachty je však dostatečně pevný, aby udržel váhu průměrného lidského těla. Chcete-li vyrobit improvizovaná nosítka, složte plachtu na třetiny a umístěte dvě tyče do záhybů na obou stranách plachty. Stejný design můžete použít k sestavení nosítek na saních nebo k přenášení těžkých zásob na velké vzdálenosti.

Techniky pro zavěšení plachty na stanoviště

Zvažte tyto cenné techniky pro upevnění plachty na váš stan, abyste zlepšili efektivitu vašeho přístřešku:

  • Postavte hřebenovou linii úkrytu . Jedná se o techniku ​​rychlého nasazení plachty, kterou můžete použít k vytvoření odolného krytu, který vás ochrání před silným větrem a vlhkostí. Hřebenovou linii vytvoříte pomocí šňůr mezi stromy nebo tyčemi – to pomůže odvrátit kapky vody. Nyní umístěte kempingovou plachtu tak, aby vytvořila obrácené „L“ přes hřeben. Dlouhá strana L by měla směřovat do větru nebo deště a měla by být pod úhlem zhruba pětačtyřiceti stupňů k zemi (udejte nebo vezměte úhel nepříznivého počasí. Nyní připojte čtyři rohy plachty k zemi, abyste zablokovali větru nebo úkryt své výstroje a ohně před deštěm.
  • Zavěste si plachtu paracordem . Můžete použít paracord (zkratka pro „padáková šňůra“), lano, lano nebo bungee šňůry k zavěšení plachtového přístřešku na okolní stromy nebo jiné vertikální upevňovací body. Některé základní uzly, které je třeba se naučit pro stavbu plachtového přístřešku, zahrnují napjatou šňůru, Prusík uzel a bowline uzel. Tyto specializované uzly udrží vaše kotevní šňůry (lano, které používáte k upevnění stanu k zemi) napnuté a vaši plachtu v bezpečí.
  • Použijte stanové tyče k vytvoření střechy vašeho kempinkového stanu . Pokud plánujete kempovat na rovném místě bez stromů nebo jiné vegetace, ze které můžete plachtu zavěsit, můžete batoh a tyče z plachty podepřít střešní konstrukci vašeho stanu.

Příprava na expedice do divočiny

Některé venkovní aktivity s sebou nesou zvýšené riziko vážného zranění. Scénáře v divočině vyžadují rozsáhlé vybavení pro přežití, mimo jiné včetně jídla, vody, map, ochranných oděvů a první pomoci spolu s duševní a fyzickou silou. Tento článek je určen pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje tvrdé dovednosti a odborné znalosti.